چیپ جدید M2 اپل با عملکردی خارق العاده معرفی شد

چیپ جدید M2 اپل با عملکردی خارق العاده معرفی شد

چیپ M2 اپل به عنوان نسل دوم تراشه های اپل سیلیکون در مراسم WWDC 2022 معرفی شد. این چیپ که به عنوان دومین نسل سخت افزاری اپل محسوب می شود با عملکردی خارق العاده نشان داد که اپل در این زمینه در مسیر پیشرفت عظیم قرار داشته و تنها با خودش رقابت می کند.

به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، پس از معرفی چیپ M1، اکنون محصولات سخت افزاری اپل با کمک چیپ M2 به سطح جدیدی از کارایی خواهند رسید. این چیپ جدید نیز بر پایه معماری آرم ساخته می شود و فرایند ساخت آن نیز ۵ نانومتری خواهد بود. به گفته اپل ۲۰ میلیارد ترانزیستور در این چیپ قرار دارد که نسبت به نسل قبلی خود ۲۵ درصد افزایش داشته است. همچنین کارایی این پردازشگر نیز ۱۸ درصد افزایش خواهد یافت که به تبع آن میزان کارایی پردازشگر گرافیکی نیز 35 درصد افزایش یافته است.

به گفته اپل چیپ جدید M2 نسبت به چیپ های ۱۰ هسته ای کامپیوترهای شخصی دو برابر قوی تر است. همنین این شرکت با هدف افزایش کارایی در چیپ M2 از ترکیب هسته های قدرتمند و کم مصرف استفاده کرد. به طوری که پهنای باند حافظه در این چیپ دو برابر نسبت به نسل قبل افزایش یافته است و میتواند تا ۱۰۰ گیگابایت پهنای باند حافظه را پشتیبانی کند.

مهمترین ویژگی چیپ M2 استفاده از حافظه ایمن و موتور پردازش عصبی جدید است که آن را به پشتیبانی از ویدیو های 8K مجهز می کند. بدین ترتیب محصولاتی که از چیپ M2 استفاده می کنند می توانند به طور همزمان چندین محتوای 4K و 8K را پخش کنند. احتمالاً لپ تاپ های مک بوک ایر و مک بوک پرو نیز با تراشه های نسل جدید اپل وارد بازار خواهند شد.