پتنت جدید مایکروسافت؛ پارچه هوشمند با قابلیت تشخیص اجسام و ژست های حرکتی

پتنت جدید مایکروسافت؛ پارچه هوشمند با قابلیت تشخیص اجسام و ژست های حرکتی

پتنت اخیر ثبت شده توسط مایکروسافت مربوط به یک پارچه هوشمند است که قابلیت تشخیص ژست‌های حرکتی را نیز دارد.

به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، مایکروسافت اعلام کرد پتنتی را در رابطه با پارچه های هوشمند ثبت کرد. این پتنت با عنوان پارچه هوشمند که می تواند اشیا و ورودی های لمسی را تشخیص دهد ثبت شده است. با توجه به اینکه یک دهه از انتشار اخبار مربوط به پارچه های هوشمند می‌گذرد اکنون مایکروسافت توانسته است در این حوزه پیشرفت های جدیدی داشته باشد.

منظور از پارچه هوشمند به پارچه ای گفته میشود که فناوری هایی مانند حسگر و نخ های رسانا در آن به کار رفته است. پتنت اخیر مایکروسافت نیز نوعی پارچه هوشمند به کار رفته در جیب شلوار های جین است که با لایه ای از حسگرها می توانند ژست های حرکتی را تشخیص دهد. علاوه بر آن این پارچه شامل جزئیات مدارهای پردازش داده نیز خواهد بود که این اطلاعات را از پارچه پردازش شده دریافت و آنها را منتقل میکند. بنابراین با چیزی بیش از اضافه کردن چند حسگر به پارچه مواجه هستیم.

در این پتنت از وجود ماژول یادگیری ماشینی نیز نام برده شده است که می تواند داده های ورودی را پردازش کرده و در نهایت نتیجه گیری کند. به عنوان مثال این سیستم قادر خواهد بود با شناسایی اشیایی که به طور معمول در جیب نگهداری می شوند نبود آنها را تشخیص داده و یک پیام هشدار به گوشی ارسال کند. از این فناوری می توان در اجرای بازی ها و ساخت محصولات مصرفی نیز استفاده کرد.

مایکروسافت از سال ۲۰۱۰ تاکنون پتنت های مختلفی را در زمینه پارچه های هوشمند ثبت کرده است. به نظر می رسد این پتنت جدید مربوط به پروژه Capactivio است که حدود دو سال پیش معرفی شده بود. این پروژه به یکپارچه هوشمند رومیزی مربوط بود که علاوه بر شناسایی غذا و میوه، مایع داخل لیوان را نیز تشخیص می داد.