ویرایش ژن می تواند گام مهمی در پیشگیری از بیماری کلسترول ایجاد کند

ویرایش ژن می تواند گام مهمی در پیشگیری از بیماری کلسترول ایجاد کند

محققان یک بیمار در نیوزلند را تحت ویرایش ژن قرار دادند. این فرد به صورت داوطلب برای کاهش کلسترول تحت درمان قرار گرفت.

به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، برای اولین بار در نیوزلند یک داوطلب دارای بیماری کلسترول تحت درمان با روش ویرایش ژن قرار گرفت. به گفته محققان این گام می تواند پیشرفتی از دوران جدید پیشگیری از این بیماری محسوب شود. به طوری که در آینده از این فناوری به طور گسترده برای پیشگیری از حملات قلبی استفاده خواهد شد. در این روش یک شرکت بیوتکنولوژی آمریکایی به نام ورو تراپیوتیکس حضور داشت که طی آن یک نسخه از ابزار ویرایش کننده ژن کریسپر با هدف اصلاح یک حرف DNA سلول های کبد بیمار تزریق شد.

طبق گفته شرکت ورو تراپیوتیکس این ویرایش DNA به صورت بسیار کوچک می تواند برای کاهش دائمی سطح کلسترول بد خون کافی باشد. این بیمار که دارای بیماری کلسترول بالا ارثی بوده است به بیماری قلبی نیز دچار شده بود. سکار کاتیرسان پژوهشگر ژنتیک و موسس اصلی این شرکت میگوید: در صورت موفق بودن این روش در آینده می توان از آن برای درمان بیماری قلبی عروقی و حمله قلبی استفاده کرد.

کریسپر یا همان فناوری ایجاد تغییرات هدفمند در دی ان ای سلول ها حدود ده سال پیش کشف شده است و تاکنون تنها روی بیماران نادر مانند کم خونی سلولی داسی مورد آزمایش قرار گرفته است. در صورت کارآمد بودن آزمایش ورو میتوان به طور گسترده تر از این روش برای پیشگیری از بیماری‌های شایع استفاده کرد. در حال حاضر کنترل LDL بسیار بالا برای بسیاری از مردم امکان پذیر نیست و بسیاری افراد دارای بیماری های قلبی عروقی آترواسکلروتیک از دنیا میروند.