هکرها بیش از یک میلیارد دستگاه اینترنت اشیا را در سال گذشته مورد حمله قرار دادند

هکرها بیش از یک میلیارد دستگاه اینترنت اشیا را در سال گذشته مورد حمله قرار دادند

به نظر می رسد دستگاه های مرتبط با اینترنت اشیا نیز از حمله هکرها در امان نبوده و تنها در سال گذشته حدود یک میلیارد دستگاه الکترونیکی هوشمند به دلیل آسیب پذیری مورد حمله قرار گرفتند.

به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، گسترش دستگاه‌های هوشمند باعث جذب هکرها و گروه‌های مهاجم خواهد شد. گزارش‌های اخیر نشان می‌دهد در سال گذشته تعداد دستگاه های مورد حمله قرار گرفته در رابطه با اینترنت اشیا بیش از یک میلیارد بوده است. البته در آینده نیز این تعداد و حملات آنها افزایش خواهد داشت. زیرا تعداد لوازم برقی و الکترونیکی با ‌عنوان هوشمند که روانه بازار می‌شوند نیز افزایش دارد.

بسیاری از دستگاه های مورد توجه هکرهای سازمان یافته مرتبط با اینترنت اشیا بودند. طبق گزارشی که شبکه SAM Seamless منتشر کرد تنها در سال ۲۰۲۱ حمله هکر ها به دستگاه های مرتبط با اینترنت اشیا بیش از یک میلیارد مورد بود که نهصد میلیون از آن ها اختصاصاً به اینترنت اشیا تعلق میگیرد. از این تعداد نیمی در شبکه های خانگی و نیمی دیگر به حمله‌های و رفتارهای مشکوک در شبکه مربوط می شود.

در این بین حملات شامل DDoS، حملات brute force و یا مبتنی بر سیاست DPI رایج ترین نوع حمله هکرها بوده است. محبوب ترین دستگاه سخت‌افزاری حمله هکرها نیز روترهای خانگی است. این روتر ها بسیار رایج بوده و آسیب پذیری آنها در برابر حملات نیز بسیار زیاد است. از دیگر دستگاه های مورد حمله می توان به روتر های شبکه مش، نقاط دسترسی اینترنت AP ،سیستم های ذخیره سازی تحت شبکه NAS ، ویپ و دوربینهای متصل به اینترنت اشاره کرد.

از دلایل اصلی موفقیت حمله هکرها نیز امنیت ضعیف دستگاههای اینترنت اشیا بوده است. با توجه به اینکه در میان مشتریان و کاربران درک کلی از امنیت در اکوسیستم شبکه وجود ندارد و تنوع بسیار زیاد سیستم عامل های مربوط به این دستگاه ها، به روز رسانی آنها نیز دشوار است.