ناسا در تدارک یک ماموریت جدید در آتشفشان های مرموز ماه

ناسا در تدارک یک ماموریت جدید در آتشفشان های مرموز ماه

ناسا قصد دارد به زودی یک ماموریت جدید در آتشفشانهای مرموزه ماه را آغاز کند که احتمالاً هزینه این ماموریت حدود ۳۵ میلیون دلار خواهد بود.

به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، ماموریت جدید ناسا کاوش در یک منطقه جدید از ماه خواهد بود که پیش از آن هرگز مورد بررسی قرار نگرفته است. در این ماموریت ناسا قصد دارد یک معمای زمین شناسی را مورد ارزیابی قرار دهد که در آینده به ساکنان ماه کمک خواهد شد.

در این ماموریت فرودگر رباتیک لونار وایز با هزینه ای بالغ بر ۳۵ میلیون دلار ساخته می‌شود و تا سال ۲۰۲۶ پرتاب خواهد شد. این فرودگر ترکیبیات شیمیایی گنبدهای گرویتهویسن را بررسی می کند. آنها همان دو ساختار مرموز آتشفشانی هستند که بدنه آنها از سنگ ساخته شده و نحوه تشکیل آن ها نیز از سخت شدن ماگمای سرد شده بوده است. برای ایجاد چنین ساختارهایی در زمین تنها با کمک اقیانوس‌ها و تکتونیک صفحه ای  پذیر است. در حالی که هیچ کدام از آنها اکنون در ماه وجود ندارد.

با وجود تکامل چنین ساختاری به نظر می رسد آنها یک منبع گرما برای اکتشاف بلند مدت در ماه محسوب می شوند. همچنین در اطراف این گنبدها سطح ماه به گونه ای است که پیش از این توسط ناسا مشاهده نشده بود. این گنبدها در نزدیکی دریای رگبارها در شمال غربی ماه قرار دارند. فرودگر رباتیک ناسا به همراه خود پنج دستگاه علمی را حمل میکند که قرار است دو دستگاه از آن در یک فرودگر ثابت و سه دستگاه دیگر نیز در یک فرودگر متحرک تعبیه شود.