مدیرکل سازمان جهانی بهداشت از نزدیک شدن به پایان همه گیری کرونا خبر داد

مدیرکل سازمان جهانی بهداشت از نزدیک شدن به پایان همه گیری کرونا خبر داد

مدیرکل سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد با توجه به پوشش گسترده واکسن در تمامی کشورها میتوان اعلام کرد که به پایان همه گیری کرونا نزدیک شده ایم. اما به وجود مرگ ۷۰ هزار نفر در سراسر جهان به طور روزانه در اثر این همه گیری در حال حاضر چنین چیزی دور از ذهن به نظر می رسد.

به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، مدیرکل سازمان جهانی بهداشت در کنفرانسی در مونیخ آلمان در حالی در مورد امکان پایان همه گیری کرونا تا پایان سال میلادی جدید خبر داد که هنوز ۸۳ درصد از جمعیت آفریقا امکان دریافت دوز اول واکسن را نداشتند. از طرفی این ویروس هنوز به شدت شایع بوده و نظارت روی ردیابی تکامل آن نیز وجود ندارد و ممکن است سویه های خطرناک تر و انتقال پذیر تری از آن ایجاد شود. از طرفی با توجه به ابزار و دانش موجود می‌توان امسال را به عنوان سال پایانی این همه گیری اعلام کرد.

به گفته مدیرکل سازمان جهانی بهداشت برنامه ACT Accelerator در حال حاضر با کمبود بودجه ۱۶ میلیارد دلاری مواجه است. این سازمان از کشورها درخواست دارد تا هرچه سریعتر برای مقابله با این همه گیری کمبود بودجه را جبران کنند. این در حالی است که با توجه به آشفتگی های اقتصادی رقم ۱۶ میلیارد دلار رقم پایین محسوب می شود.

سازمان جهانی بهداشت در مورد استراتژی های به وجود آمده سه عنصر مهم را نیازمند توجه دانست. یکی از آنها نظارت قوی تر است که به همکاری بیشتر برای مقابله با تهدیدات عمومی نیاز است. عنصر مهم دیگر وجود یک سیستم قوی تر و ابزارهای جلوگیری شناخت و واکنش سریع به همه گیری ها خواهد بود. به طوری که این سازمان اکنون تلاش کرده تا برخی از این ابزارها و سیستم ها را با هدف نظارت بیشتر جهانی ارتقا دهد. و آخرین نکته مهم تامین بودجه است. به گفته مدیر کل این سازمان در سطح ملی و چه در سطح جهانی برای تقویت امنیت بهداشت به منابع ضروری نیاز است که می‌تواند سالانه به عدد ۳۱ میلیارد دلار برسد.