محققان دستگاه آب شیرین کن خورشیدی 4 دلاری بدون فیتیله ساختند

محققان دستگاه آب شیرین کن خورشیدی 4 دلاری بدون فیتیله ساختند

محققان موسسه فناوری ماساچوست با کمک دانشگاه شانگهای دستگاه آب شیرین کن خورشیدی اقتصادی و مقرون به صرفه ساخته اند که دیگر در آن خبری از فیتیله که معمولاً در اثر تجمع نمک نیاز به تعویض دارد ساخته اند. این دستگاه تنها با هزینه چهار دلار می‌تواند آب آشامیدنی یک خانواده را تامین کند.

به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، روش مقرون به صرفه محققان در موسسه فناوری ماساچوست با استفاده از انرژی خورشیدی مشکل تجمع نمک در دستگاه های پیشین را حل کرده است. این دستگاه برای ساخت تنها به ۴ دلار نیاز دارد و می‌توان با مواد در دسترس آن را ساخت. همچنین کلیه افراد در سراسر جهان می توانند از آن برای تهیه آب آشامیدنی سالم روزانه استفاده کنند.

در حال حاضر نیمی از جمعیت جهان با کمبود آب آشامیدنی مواجه هستند. این دستگاه شامل چندین لایه است که آب شور در بالای آن قرار دارد. مواد با سوراخهای ریز باعث خارج شدن آب از ظرف خواهد شد. در این حال می تواند گرمای خورشید را نیز جذب کرده و بخار ایجاد شده متراکم شده و به عنوان آب آشامیدنی مورد استفاده قرار می گیرد.

محققان در توضیح دستگاه خود گفته اند: سوراخ های ایجاد شده در این دستگاه باعث ایجاد گردش همرفتی طبیعی این لایه ها و مخزن سردتر می‌شوند. مزیت مهم این دستگاه عدم تجع نمک مضر و رسوب است که می تواند کارایی دستگاه را کاهش دهد. علاوه بر این سیستم نمک زدایی برای تولید آب سالم می تواند در تمام مناطق دارای کمبود مورد استفاده قرار بگیرد.