محققان امنیتی از بازگشت بدافزار جوکر در فروشگاه اپلیکیشن های گوگل خبر دادند

محققان امنیتی از بازگشت بدافزار جوکر در فروشگاه اپلیکیشن های گوگل خبر دادند

محققان امنیتی میگویند بدافزار جوکر که در واقع یک تروجان جاسوس افزار است مجددا در فروشگاه اپلیکیشن های گوگل دیده شده است.

به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، یکی از معضلات اپلیکیشن های گوگل پلی استور بدافزار جوکر است که به بدافزارهای خطرناکتر اجازه نصب میدهد. اکنون این بدافزار در اپ های با بیش از ۱00 هزار نصب نیز دیده شده است. شرکت امنیت سایبری Pradeo اکنون بدافزار جوکر را در چهار اپلیکیشن گوگل پلی Smart SMS Messages ،Blood Pressure Monitor ،Voice Languages Translator و Quick Text SMS  پیدا کرده است.

این جریان به گوگل اطلاع رسانی شده است و این برنامه ها نیز از این فروشگاه حذف شدند. اما چهار اپلیکیشنی که روی هم بیش از ۱۰۰ هزار دانلود داشته است احتمالاً باعث آلودگی بسیاری از دستگاه ها شده است. در صورت نصب یکی از این اپلیکیشن ها کاربر باید در ابتدا آن را حذف کرده و سپس یک آنتی ویروس مناسب برای گوشی خود نصب کند. از آنجایی که بدافزار جوکر دارای کد بسیار کوچک است شناسایی آن نیز به سختی انجام می گیرد.

به گفته محققان در طول سه سال اخیر این بدافزار در هزاران اپلیکیشن دیده شده است که محل انتشار همگی در اپ استور بوده است. بنابراین انتشار برنامه در پلی استور نشان دهنده امن بودن آن نخواهد بود. بدافزار جوکر از سری نرم افزارهای Fleeceware است که در حال حاضر نسبت به نمونه‌های قبلی پیشرفته تر شده و انواع سوء استفاده ها را از قربانیان خواهد کرد. این نرم افزار امکان خواندن رمز های یکبار مصرف، برقراری تماس، اطلاع از بخش مخاطبان و ثبت اسکرین شات از دستگاه را نیز خواهد داشت.