فناوری جدیدی که می تواند تا ۹۹ درصد کربن دی اکسید هوا را حذف کند

فناوری جدیدی که می تواند تا ۹۹ درصد کربن دی اکسید هوا را حذف کند

محققان فناوری جدیدی را برای حذف کربن استفاده کردند که می تواند به عنوان یک انقلاب در این فناوری محسوب می‌شود و تا ۹۹ درصد کربن دی اکسید هوا را حذف کند.

به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، با وجود استدلال دانشمندان در رابطه با خطر حذف و جذب کربن از جو اما مهندسان دانشگاه دلاور Delaware برای جذب کربن روش جدیدی را ابداع کردند که در آن از یک سیستم الکتروشیمیایی با نیروی هیدروژن استفاده می شود. علاوه بر آن می توان با تجاری سازی آن فناوری پیل های سوختی پایدارتر نیز تولید کرد. این تحقیق که در مجله نیچر انرژی به چاپ رسیده است در نتیجه شکست یک پروژه عظیم دیگر در این رابطه به وجود آمده است.

پیش از این محققان تلاش داشتند تا با استفاده از سلولهای سوختی غشای تبادل هیدروکسید کار کنند. اما در حین آزمایشات روی فناوری پیل‌های سوختی سنتی مبتنی بر اسید متوجه شدند این سلول های سوختی به کربن دی اکسید حساس بوده و به همین دلیل در کارکرد آنها مشکل ایجاد می شود.

برایان ستزلر یکی از نویسندگان این تحقیق می‌گوید: در حال بررسی این مکانیزم متوجه عملکرد مناسب پیل‌های سوختی در جذب کربن شدیم. این فرآیند که خود پاکسازی داخلی در پیل‌های سوختی است می تواند برای جدا کنندگی کربن دی اکسید مورد استفاده باشد. در حال حاضر سیستم فشرده تری از فناوری مورد نظر ایجاد شده که قادر به فیلتر مقادیر زیادی از هوا است. در واقع نمونه ساخته شده این دستگاه به اندازه یک قوطی نوشابه بوده و در هر دقیقه می‌تواند ۱۰ لیتر هوا را تا ۹۸% پاکسازی کند. همچنین محققان نمونه اولیه این دستگاه را برای اگزوز خودروها طراحی کردند. البته می‌تواند در دیگر وسایل حمل و نقل مانند هواپیماها، فضاپیماها و زیردریایی ها نیز مورد استفاده قرار بگیرد.