ساخت فیلتر پارچه ای جدید برای تبدیل گازهای کربن دی اکسید به بی کربنات

ساخت فیلتر پارچه ای جدید برای تبدیل گازهای کربن دی اکسید به بی کربنات

پارچه ساخته شده توسط محققان نوعی فیلتر جدید محسوب می شود که قادر است گازهای کربن دی اکسید را از دودکش ها دریافت و آنها را به بی کربنات برای ساخت جوش شیرین تبدیل کند.

به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، روش جدید دانشمندان برای حذف کربن دی اکسید ساخت نوعی فیلتر پارچه ای است که می تواند خروجی دودکش ها را به یک ماده دیگر تبدیل کند. در واقع این فناوری یک نوع پنبه تصفیه شده محسوب می شود که وظیفه آن تبدیل کربن دی اکسید به بی کربنات است.

محققان دانشگاه ایالتی نورث کارولینا نسخه جدیدی از فیلتر گاز دودکش ابداع کرده‌اند که روش کار آن غوطه ور کردن یک ورقه پنبه دولایه در محلولی مایع و استفاده از ماده مشتق شده از کیتوزان است. کیتوزان همانند یک چسب آنزیم طبیعی کربنیک آنهیدراز را به عنوان پوشش به خود اضافه می کند. در اثر این ترکیب واکنش CO2 و آب تسریع شده و بی کربنات حاصل می شود که در ساخت جوش شیرین به کار میرود.

طبق آزمایش انجام شده روی این فیلتر در صورت ورود هوا با سرعت ۴ لیتر در دقیقه می‌تواند حدود ۵۲.۳ درصد از CO2 موجود در آن را جمع آوری کرد و در صورت استفاده از دو لایه ورق چیده شده روی هم این رقم به 81.7 درصد میرسد. دانشمندان قصد دارند با بررسی های بیشتر این فناوری را در نسخه های کوچکتر آزمایش کنند تا بتوانند از آن در دودکش های واقعی با نرخ انتشار گاز ده میلیون لیتر در دقیقه استفاده کنند.