ساخت سلول های خورشیدی جدید با بالاترین میزان بازدهی

ساخت سلول های خورشیدی جدید با بالاترین میزان بازدهی

محققان آمریکایی سلول های خورشیدی جدیدی ساخته اند که نسبت به سلول های کنونی بازدهی بسیار بالایی دارند.

به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، محققان آزمایشگاه ملی انرژی تجدیدپذیر در آمریکا سلول های خورشیدی جدیدی را توسعه دادند که دارای بالاترین بازدهی ثبت شده برای سلول های خورشیدی است. این سلول ها توانستند ۴۰ درصد بیشتر از سلول های خورشیدی کنونی در شرایط واقعی بازدهی داشته باشند. البته پیش از این نیز دانشمندان توانسته بودند میزان بازدهی را برای سلولهای معمولی در زیر نور های متمرکز تا ۴۷ درصد بیشتر ثبت کنند. اما میزان کارایی آنها در زیر نورهایی شبیه خورشید و در دنیای واقعی نشان داده خواهد شد.

محققان پیش از این در سال ۲۰۲۰ رکورد ۳۹.۲ را برای بازدهی سلول های خورشیدی ثبت کرده بودند و توانستند مجدداً این رکورد را بشکنند. در آزمایش انجام گرفته این سلول‌های خورشیدی توانستند انرژی مورد نیاز ماهواره ها و فضا پیما ها را نیز تامین کند.

سلول خورشیدی جدید به نام NREL  دارای معماری معروف IMM است که در آن سه اتصال وجود دارد. هر یک از این اتصالات به یک ماده متفاوت و طول موج مختلف نور مرتبط خواهد بود. به همین ‌دلیل در سلول خورشیدی جدید با این مجموعه از اتصالات انرژی دریافتی از سراسر طیف نور بیشتر خواهد بود. همچنین در لایه میانی سلول خورشیدی از سیصد چاه کوانتومی استفاده شده است که می‌تواند عملکرد و کارایی آن را به شدت افزایش دهد.