ساخت ساعت غواصی خاص که عمق آب را با روشی جدید نشان می دهد

ساخت ساعت غواصی خاص که عمق آب را با روشی جدید نشان می دهد

یک شرکت ساعت سازی سوئیسی نوعی ساعت غواصی جدید ساخت که در آن عمق آب به روشی خلاقانه نمایش داده میشود.

به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، شرکت ArtyA به دلیل طراحی این ساعت در سال ۲۰۲۲ جایزه بهترین ساعت غواصی را در مسابقات گرند پریکس کسب کرد. در این ساعت بجای قطعات متحرک از نوارهای رنگی برای نشان دادن عمق استفاده شده است.

پیش از این نیز ساعت های مچی دارای عمق سنج ساخته شده بودند. اما همگی آنها با کمک قطعات مکانیکی می توانستند عمق آب را نشان دهند. این قطعات در اثر فشار آب و فعال کردن نوعی مکانیزم باعث حرکت عقربه های روی صفحه ساعت می‌شدند که طی آن حداقل عمق آب روی صفحه به نمایش در می آمد. اما در ساعت جدید این شرکت نمایش عمق آب با روشی جدید انجام میشود.

با توجه به اینکه هر چه در عمق آب پایین تر برویم شاهد تغییر تابش نور هستیم و رنگ ها تابش خود را از دست می دهند، این ساعت می تواند کار خود را شروع کند.

در این ساعت عمق سنجی وجود دارد که در نیمه بالایی صفحه آنالوگ قرار گرفته و روی آن با نوارهای رنگی پوشانده شده است. هر چه کاربر به سمت اعماق آب می رود نوارهای روی صفحه با توجه به رنگ های خاص محو می‌شوند و نوارهای قابل مشاهده نیز عمق آب را نشان می دهد. به گفته سازنده این اولین سیستم تشخیص عمق با روش جدید است که بسیار ساده کار می کند. البته ممکن است عواملی مانند ساعت روز و یا شفافیت آب ممکن است روی دقت کار اثر بگذارد. به همین دلیل این عمق سنج نسبت به عمق سنج های اختصاصی یک غواص ممکن است کارایی کمتری داشته باشد.