ساخت دستگاه جدید تصفیه آب با سرعتی چندین هزار برابر نسبت به دستگاه های فعلی

ساخت دستگاه جدید تصفیه آب با سرعتی چندین هزار برابر نسبت به دستگاه های فعلی

دستگاه جدید تصفیه آب محققان می تواند چندین هزار برابر سریعتر نسبت به دستگاه های صنعتی عملیات تصفیه آب را انجام دهد. سرعت آن نسبت به دستگاه های آزمایشی شیرین سازی آب فعلی نیز حدود ۲۴۰۰ برابر است.

به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، محققان در یک مطالعه جدید برای فیلتر کردن نمک موجود در آب از ساختارهای نانو مبتنی بر فلوئور استفاده کردند. این ساختار می تواند نسبت به فناوری های معمولی تاثیر بیشتری داشته باشد. زیرا سرعت آن در فرایند تصفیه آب بیشتر است. همچنین به دلیل انرژی کمتر فیلترهای موثرتری نیز دارند.

فلوئور یک ماده سبک وزن و از اجزای تفلون محسوب می‌شود و مهمترین خاصیت آن آبگریز بودن است. یوشیمیتسو ایتو از گروه بیوتکنولوژی دانشگاه توکیو به همراه همکارانش تلاش کردند تا از این خاصیت فلوئور استفاده کرده و از آن برای خطوط لوله یا کانال های تصفیه آب استفاده کنند. ایتو در توضیح فرایند مطالعه خود می گوید: هدف ما تشخیص عملکرد نانو کانال فلوئور در فیلتر کردن ترکیبات مختلف مانند آب و نمک بوده است. در ابتدا برخی شبیه سازی های کامپیوتری پیچیده اجرا شد و سپس یک نمونه کار بر اساس آن انجام گرفت که نتیجه آن ارزش کافی را داشته است.

در نمونه های آزمایشی از اندازه های یک تا دو نانومتری استفاده شد. در این آزمایش مشخص شد نمونه ساخته شده توانسته است نسبت به دستگاه های معمولی صنعتی ۱۰۰۰ برابر سریع تر کار کند. فلوئور به دلیل داشتن بار الکتریکی منفی یون های منفی مانند کلر موجود در نمک را دفع میکند. همچنین در این روش خوشه های آب نیز تجزیه می شوند. به گفته ایتو نمونه های آزمایشی تک کاناله بودند اما در آینده با کمک متخصصان لایه هایی به طول حدود یک متر ایجاد خواهد شد که امکان دارد با لایه های مشابه برای کاهش دی اکسید کربن یا مواد نامطلوب منتشر شده دیگر توسط صنعت برای تصفیه استفاده شود.