روسیه سلاح لیزری ضد ماهواره غول پیکر می سازد

روسیه سلاح لیزری ضد ماهواره غول پیکر می سازد

اخیراً گزارشهایی در رابطه با فعالیت روسیه در منطقه ای در نزدیکی زلنچوکسکایا منتشر شده است که نشان می دهد این کشور در حال ساخت یک سلاح لیزری ضد ماهواره غول پیکر است. با استفاده از این سلاح می توان به راحتی ماهواره‌های دشمن را حذف کرد.

به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، در حال حاضر میتوان از لیزرها برای از کار انداختن پیشرفته ترین پهپاد ها نیز استفاده کرد. روسیه نیز قصد دارد از این فناوری لیزر برای کور کردن ماهواره ها استفاده کند. تحقیقات اخیر نشان می دهد وزارت دفاع این کشور در حوالی زلنچوکسکایا در نزدیکی تلسکوپ رادیویی RATAN-600 مشغول ساختن یک مرکز نظامی جدید است.

طبق تصاویر گوگل ارث این مرکز در پروژه ای موسوم به کالینا با برنامه ریزی قبلی و با هدف ساخت مجموعه مراقبت های  فضایی ساخته می شود. طبق اطلاعات به دست آمده از پتنت ها و اسناد دولتی این مرکز به سامانه ردیابی با اپتیک های انطباقی مجهز است که می تواند اختلالات جوی را کاهش دهد. سلاح لیزری مورد نظر نیز با شناسایی بازتاب نور هدف می‌تواند روی اپتیک ها تمرکز کند.

در گذشته تنها برای کور کردن موقت ماهواره ها از لیزر استفاده می شد اما به نظر می‌رسد روسیه قصد دارد آسیب دائمی به حسگرهای این ماهواره ها وارد کند. پیش از این نیز این کشور برای مقابله با ماهواره ها از روش حملات موشکی استفاده کرده بود.