دستگاه ایرانی بازیافت بخارات بنزین با هدف جلوگیری از آلودگی محیط زیست ساخته شد

دستگاه ایرانی بازیافت بخارات بنزین با هدف جلوگیری از آلودگی محیط زیست ساخته شد

یک شرکت دانش بنیان ایرانی با کمک محققان خود دستگاهی را برای بازیافت بخارات بنزین طراحی و ساخته است. این دستگاه می‌تواند علاوه بر کاهش ضایعات بنزین از طریق بخار از آلودگی محیط زیست نیز جلوگیری کند.

به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، شرکت دانش بنیان ایرانی دستگاه بازیافت بخارات بنزین تولید کرده است که می تواند در پمپ بنزین ها مستقر شده و بخارات بنزین را بازیافت کند. مدیرعامل این شرکت در مورد محصول تولیدی خود گفته است به دلیل وجود بخارات بنزین در پمپ بنزین ها و نبود چنین دستگاهی صدمات زیادی به محیط زیست وارد می شود. همچنین ممکن است کارکنان این جایگاه‌ها دچار بیماری شوند. بخارات بنزین در اثر تخلیه و حمل در جایگاه سوخت و همچنین در هنگام انبارش بوجود میآید.

از طرفی تبخیر بنزین می تواند برای جایگاه داران زیان مالی نیز داشته باشد. سیستم ساخته شده توسط محققان ایرانی یک سیستم تبریدی است که میعان را در دماهای خیلی پایین انجام می دهد و میتواند مجدداً این بخارات را به بنزین تبدیل کند. پس از ساخت این دستگاه شرکت پالایش نفت ایران نیز قصد دارد آن را در تمام پمپ بنزین های احداثی نصب کند تا از صدمات محیط زیستی جلوگیری شود. بدین ترتیب بخارات بنزین نیز مجددا به چرخه مصرف بازگشته و حتی خطر انفجار و آتش سوزی نیز کاهش خواهد یافت.