حسگر جدید پوستی محققان MIT از طریق بلوتوث ارتباط برقرار می کند

حسگر جدید پوستی محققان MIT از طریق بلوتوث ارتباط برقرار می کند

محققان MIT نوع حسگر پوستی جدید ساخته اند که به صورت بی سیم و بدون تراشه و باتری می تواند روی سلامتی نظارت داشته باشد.

به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، پروژه اخیر مهندسان امنیتی MIT ابداع نوعی حسگر پوشیدنی با ارتباط بی سیم است که می تواند وضع وضعیت سلامتی را نظارت کند. در این حسگر هیچ تراشه ای استفاده نشد و به همین دلیل به باتری برای تامین انری نیاز ندارد. طبق اطلاعات منتشر شده در وب سایت ام آی تی این حسگر پیشرفته همانند نوعی پوست الکترونیکی با ظاهری شبیه به یک نوار منعطف نیمه رسانا است که برای نظارت  روی آیتم های سلامتی نیز این حسگر باید همانند یک نوار اسکاچ الکترونیکی به پوست بچسبد.

یئونگین کیم، نویسنده این مطالعه می گوید: از تغییر الگوی امواج آکوستیک روی نوار گالیوم نیترید می توان از تغییرات ایجاد شده در ضربان یا ترکیبات شیمیایی عرق یا تابش فرابنفش مطلع شد. به گفته کیم این نوارها دارای حساسیت بسیار بالا هستند که آنها را قادر می سازد تا تمامی تغییرات را شناسایی کنند. این حسگر بی سیم بدون استفاده از باتری می‌تواند ساز و کار متفاوتی را ارائه کند. به دلیل وجود قابلیت پیزوالکتریکی در گالیوم نیترید سیگنالهای الکتریکی در واکنش به فشار مکانیکی ایجاد می شوند و می توانند در واکنش تکانه های الکتریکی لرزش مکانیکی داشته باشند گالیوم نیترید در بخش مرکزی این نوار استفاده شده است

طبق یافته های پژوهشگران از خصوصیت های پیزوالکتریکی گالیوم نیترید می توان برای انتقال بی سیم اطلاعات استفاده کرد. طبق گفته کیم می توان این حسگر را همانند یک بانداژ روی بدن بست و با اتصال آن به طور بیسیم به تلفن هوشمند ضربان، تعرق و دیگر علائم بیولوژیکی را نظارت کرد. استفاده از گالیوم نیترید و طلا در این فناوری به دلیل رسیدن به ضخامت ۲۵۰ نانومتری بوده است. آمایش های انجام گرفته روی این حسگر نشان داد که این فناوری می تواند با تغییر موج آکوستیک سطحی گالیوم نیترید روی پوست را به خوبی شناسایی و اطلاعات آن را نشان دهد.