توسعه سیستم موقعیت یاب ایرانی ویژه آتش نشانان و نیروهای امدادی

توسعه سیستم موقعیت یاب ایرانی ویژه آتش نشانان و نیروهای امدادی

یک شرکت دانش بنیان فناوری ایرانی توانست سیستم موقعیت یابی را راه اندازی کند که در مواقع حادثه به آتش نشانان و نیروهای امدادی کمک می کند.

به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، با توجه به نیاز سازمان آتش نشانی و فناوری اطلاعات، سیستم موقعیت یاب ویژه آتش نشانان برای استفاده در مواقع حوادث ضروری طراحی و ساخته شده است. مدیرعامل شرکت دانش بنیان سازنده این موقعیت یاب در مورد آن می گوید: با استفاده از این سیستم می توان از وضعیت افرادی که وارد محیط های پرخطر میشوند مطلع شد و در صورت نیاز و در اسرع وقت به آنها کمک کرد. بدین ترتیب آتش‌نشانان در داخل ساختمان تعیین موقعیت می شوند. همچنین وضعیت سلامت و علایم حیاتی افراد حادثه دیده نیز رصد خواهد شد. محققان این شرکت طی دو سال توانستند این فناوری را توسعه دهند.

این موقعیت یاب علاوه بر سازمان‌های آتش‌نشانی و امدادی می‌تواند در هلال احمر و مجموعه‌ای نظامی امنیتی، پتروشیمی، پالایشگاه ها و صنایع فولادی نیز مورد استفاده قرار بگیرد. این محصول مشابه خارجی نداشته و در سال ۲۰۲۱ دانشگاه صنعتی کالیفرنیا آمریکا محصولی مشابه محصول ایرانی را رونمایی کرده بود. البته محصول آمریکایی نیز در مرحله آزمایش قرار داشته و هنوز تجاری سازی نشده است. این محصول دانش بنیان از سه فناوری شتاب سنج، اینترنت اشیا و ثبت علائم حیاتی استفاده می کند با ثبت پتنت این محصول می توان در دو ماه آینده برای صادرات آن نیز اقدام کرد.