تعداد آسیب پذیری های امنیتی در سال ۲۰۲۱ رکورددار شد

تعداد آسیب پذیری های امنیتی در سال ۲۰۲۱ رکورددار شد

به گزارش شرکت تحقیقاتی امنیتی Risk Based Security سال گذشته میلادی نسبت به سالهای قبل با افزایش شدید آسیب پذیری روبرو بود و به رکورد ۲۸ هزار و ۶۹۵ عدد رسید.

به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، شرکت امنیتی Risk Based Security گزارشی را در مورد آسیب پذیری های امنیتی در سال ۲۰۲۱ منتشر کرد. این در حالی است که آمار این آسیب پذیری ها بسیار بالا بوده به طوری که ان اصلاح آن توسط تیم‌های امنیتی وجود ندارد و از طرفی خطرات بزرگی را برای شرکت‌ها به دنبال خواهد داشت.

طبق گزارش تحقیقاتی این شرکت تعداد آسیب‌پذیری ها در سال ۲۰۲۰ با افت ناگهانی همراه بود. اما از آن تاریخ به بعد آسیب پذیری ها به دلایل مختلف از جمله همه‌گیری ویروس کرونا به شدت رو به افزایش بوده است. به طوری که در سال ۲۰۲۱ این میزان آسیب پذیری رکورد زده است. تحلیلگران این شرکت معتقدند در آینده تعداد آسیب پذیری های امنیتی مجدداً رشد بیشتر داشته و وضعیت بدتر از اکنون خواهد شد.

تنها ۷۹۱۲ آسیب‌پذیری مربوط به ده محصول برتر بازار است که 28 درصد از مجموعه آسیب‌پذیری‌های کشف شده ۲02۱ را به خود اختصاص می دهد. از طرفی افشای آسیب پذیری ها نیز با سرعت انجام گرفت. به طوری که امکان برطرف کردن این مشکلات همزمان با افشای آن وجود نداشت.

این شرکت معتقد است فشار وارد بر واحدهای امنیتی بالا بوده به طوری که در بعضی مواقع شناسایی و گزارش ۳۰۰ آسیب‌پذیری در یک روز انجام شده است. به طوری که پایگاه داده ملی آسیب‌پذیری‌های آمریکا نیز نتوانست این آسیب پذیری ها را طبق آمار شناسایی شده در یک روز ثبت کند. از مهمترین آسیب پذیری سال گذشته می توان به Log4Shell اشاره کرد که طی آن شرکت هایی مانند اپل توییتر، ماینکرافت، استیم و کلودفلر نیز تحت تاثیر قرار گرفته بودند. گوگل و مایکروسافت نیز بیشترین سهم آسیب پذیری را در نیمه اول سال ۲۰۲۱ به خود اختصاص دادند.