ترکیبات تشکیل دهنده بلوبری به بهبود زخم های دیابتی کمک می کند

ترکیبات تشکیل دهنده بلوبری به بهبود زخم های دیابتی کمک می کند

محققان با بررسی ترکیبات موجود در بلوبری دریافتند این ترکیبات می‌توانند زخم های دیابتی را با سرعت بیشتری ترمیم کنند.

به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، ترکیباتی که از بلوبری استخراج شده است می‌تواند زخم های دیابتی را سریع تر ترمیم کند. در حال حاضر هزینه مراقبت از زخم های دیابتی در سال به ۵۰ میلیارد دلار می رسد. این زخم ها که ناشی از دیابت و به دلیل کاهش رشد رگهای خونی از مواد مغذی است در طبقه زخم های التیام ناپذیر قرار می گیرند. از طرفی رگ زایی برای ترمیم زخم ضروری خواهد بود.

پژوهشگرانی از دانشگاه مین آمریکا پس از بررسی عصاره فنولی از بلوبری وحشی و آزمایش آن روی سلولهای بند ناف دریافتند این ترکیبات می‌تواند به بهبود عروق و مراحل حیاتی در روند بهبود زخم کمک کند. دوروثی کلیمیس زاکاس از پژوهشگران ارشد در این تحقیقات اثرات عصاره فنولی را بر زخم های دیابتی بررسی کرده است.

در آزمایش های مربوط به این تحقیق یک ژل موضعی از عصاره فنولی ساخته شد که در گروهی از موش ها مورد استفاده قرار گرفت .گروه تحت درمان با این ژل ها شاهد مهاجرت بهتر سلول های اندوتلیال به محل زخم و افزایش ۱۲ درصدی بسته شدن زخم بودند. تولو استر آدکی از پژوهشگران این تحقیق می‌گوید: بلوبری وحشی می تواند از طریق مهاجرت سلولی و تشکیل عروق خونی جدید بسته شدن زخم را با سرعت بیشتری انجام دهد که در زخم های دیابتی میتواند اهمیت فراوانی داشته باشد.