برندگان جایزه بهترین راهکار حذف دی اکسید کربن یک میلیون دلار دریافت کردند

برندگان جایزه بهترین راهکار حذف دی اکسید کربن یک میلیون دلار دریافت کردند

XPrize با همکاری بنیاد ایلان ماسک مسابقه ۱۰۰ میلیون دلاری را برای دریافت بهترین طرح برای حذف اکسید کربن و جلوگیری از گرم شدن کره زمین برگزار کردند. این مسابقه در مرحله نیمه نهایی با حضور ۱۵ تیم از 9 کشور انجام شد که برندگان آن توانستند جوایز یک میلیون دلاری خود را دریافت کنند.

به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، طبق بیانیه XPrize و بنیاد ماسک در مرحله فعلی مسابقه ۱۰۰ میلیون دلاری ۱۵ تیم به عنوان برنده کنونی انتخاب شدند که هر کدام از تیم ها مبلغ یک میلیون دلار جایزه دریافت کردند. هدف از پرداخت جایزه یک میلیون دلاری نیز استقبال از تلاش آن ها در مسابقه و همچنین حمایت از آنها در ارائه روش های کاهش دی اکسید کربن و نجات زمین بوده است.

۱ سال پیش XPrize به همراه بنیاد ایلان ماسک مسابقه ای را برای نجات کره زمین طراحی کردند. هدف از طراحی مسابقه نیز تشویق پژوهشگران برای مقابله با بزرگترین تهدید بشریت بوده است. به همین دلیل در این مسابقه قرار است طرح های مربوط به مبارزه با تغییرات آب و هوایی و ایجاد تعادل مجدد در چرخه کربن زمین پیشنهاد شود. تامین بودجه این مسابقه نیز توسط ایلان ماست و بنیاد او انجام خواهد شد.

جایزه این مسابقه بزرگترین جایزه تشویقی تاریخ محسوب می‌شود که هم اکنون به پژوهشگرانی از استرالیا، کانادا، فرانسه، فیلیپین و ایالات متحده رسیده است. این تیم ها توانستند روش های ترکیبی جدیدی را برای حذف کربن ارائه کنند. برخی از این روشها شامل احیای اکوسیستم، بیوچار، رویکردهای کشاورزی و موارد دیگر بوده است. این راه حل ها باید عملی بوده و به کاهش انتشار کربن نیز منجر شود. در سال ۲۰۲۵ برندگان نهایی مسابقه اعلام و مبلغ ۸۰ میلیون دلار جایزه دریافت خواهند کرد. تیم هایی که تا کنون در این مسابقه حضور نداشته اند نیز می توانند تا سال ۲۰۲۳ در آن ثبت نام کنند.