برای اولین بار محققان موفق به تولید سلول های عصبی مصنوعی شدند

برای اولین بار محققان موفق به تولید سلول های عصبی مصنوعی شدند

محققان برای اولین بار موفق شدند در محیط آزمایشگاه و با کمک مواد زیست سازگار سلول های عصبی مصنوعی تولید کنند.

به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، موفقیت اخیر دانشمندان در تولید سلول های عصبی مصنوعی می‌تواند در آینده باعث نوآوری در این بخش شده و برای ترمیم اندام هایی مانند قلب یا چشم با کمک بافت های مصنوعی مورد استفاده قرار بگیرد. هاگان بیلی از دانشگاه آکسفورد به همراه تیم خود توانستند نوعی سلول عصبی مصنوعی بسازند که عملکرد آن شباهت بسیار زیادی به نورون های انسانی دارد.

مواد اصلی تشکیل دهنده این سلول های عصبی مصنوعی هیدروژل است. عرض این سلولها هفت دهم میلیمتر است اما عملکرد آن با توجه به پهن تر بودن از نورون های انسانی همانند سلول های عصبی بینایی خواهد بود. طی تابش نور به سلول های عصبی مصنوعی ساخته شده در آزمایشگاه پروتئین موجود در آن فعال خواهد شد که می تواند یون های هیدروژل را به درون سلول منتقل کند.

وجود بار مثبت درون یون ها نیز باعث حرکت آن ها درون عصب می شود. بدین ترتیب امکان انتقال سیگنال های الکتریکی نیز به وجود می آید. در آزمایش های اولیه این سلول های مصنوعی مشخص شد آنها قادرند سرعت انتقال بسیار بالایی داشته باشند. به طوری که تجهیزات تیم هاگان بیلی امکان اندازه گیری سرعت انتقال را نداشتند و احتمال می رود این سرعت، بسیار بالاتر از سرعت انتقال در نورون های طبیعی باشد.