انتشار اولین بنچمارک تراشه M1 اولترا مک استودیو در مقابل اینتل Xeon W

انتشار اولین بنچمارک تراشه M1 اولترا مک استودیو در مقابل اینتل Xeon W

با وجودی که فاصله کمی از معرفی تراشه های قدرتمند جدید اپل گذشته است به نظر می‌رسد اولین بنچ مارک تراشه M1 اولترا که روی مک استودیو نصب شده است منتشر شد که نتیجه آن عملکرد بهتر و قویتر M1 اولترا در مقایسه با پردازنده ۲۸ هسته ای اینتل است.

به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، در این نوع بنچمارک مک استودیو مجهز به تراشه ۲۰ هسته ای M1 اولترا موفق به کسب امتیاز 1793 و 24055 در آزمون های تک هسته ای و چند هسته ای شده است. از طرف دیگر یکدستگاه مک پرو مجهز به تراشه 28 هسته‌ای اینتل Xeon W وجود دارد که در این آزمون امتیازات 1152 و 19951 را کسب کرده است.

با مقایسه عملکرد این دو تراشه می توان نتیجه گرفت تراشه جدید M1 اولترا اپل توانسته نسبت به نمونه اینتل در آزمون چند هسته ای ۲۱ درصد و تک هسته ای ۵۶ درصد سریع تر باشد. از طرفی طراحی استودیو نیز بسیار کوچک تر و بهینه تر از مک پرو بوده اما عملکرد آن نسبت به مک پرو قابل قیاس نیست.

البته هروز نمی‌توان مک استودیو را در حوزه ها بالاتر از مک پرو دانست. هنوز هم مک پرو به کمک دو GPU رادئون پرو و ۶۴ گیگابایت حافظه به همراه رم یک و نیم ترابایتی قدرت عملکرد بسیار بالایی دارد.

شب گذشته نیز اپل در مورد عملکرد چیپ M1 اولترا مدعی شده بود که این تراشه نسبت به مک پرو 28 هسته ای ۶۰ درصد سریع تر است. حالا با توجه به نتایج به دست آمده می توان تقریباً این ادعا را درست دانست.