استاندارد جدید Bluetooth LE Audio کیفیت صدا و عمر باتری هدفون ها را افزایش میدهد

استاندارد جدید Bluetooth LE Audio کیفیت صدا و عمر باتری هدفون ها را افزایش میدهد

تا پایان ۲۰۲۲ استاندارد جدید بلوتوث به نام Bluetooth LE Audio در فناوری هایی مانند هدفون های بی سیم قابل استفاده خواهد بود. با پشتیبانی از این قابلیت جدید میتوان هدفون هایی با مصرف انرژی کمتر و کیفیت صدای بالاتر در اختیار داشت. همچنین این فناوری کمک می‌کند تا بتوان تعداد بیشماری از دستگاه ها را به یک منبع متصل کرد.

به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، قابلیت Bluetooth LE Audio یا بلوتوث کم مصرف مجموعه ای از قابلیت ها را برای دستگاه های بلوتوثی به ارمغان می آورد که توسط نهاد استاندارد ناظر بر بلوتوث Bluetooth SIG تکمیل شده است. این استاندارد که در اوایل سال ۲۰۲۰ معرفی شده بود تا پایان ۲۰۲۲ در دسترس قرار خواهد گرفت.

مارک پاول مدیر عامل نهاد Bluetooth SIG در مورد تکمیل این استاندارد می گوید: اعضای گروه ما توانسته است بزرگترین پروژه توسعه استاندارد در تاریخ فعالیت نهاد Bluetooth SIG را به پایان برساند. قرار است با این فناوری مرزهای موجود در بازار محصولات صوتی بیسیم جابجا شود.

از مهمترین ویژگی قابلیت LE Audio میتوان به کدک LC3 اشاره کرد. طراحی این کدک به گونه ای است که می تواند صدا را بسیار بهینه تر و با مصرف انرژی کمتر منتقل کند. طبق گزارش های منتشر شده توسط کارشناس ورج احتمالاً این کدک در مقایسه با کدک SBC کیفیت صدا را با فرض ثابت ماندن نرخ بیت بشدت افزایش میدهد. البته Bluetooth SIG نیز معتقد است حتی با نصف نرخ بیت (کاهش انرژی) کیفیت صدا در هنگام انتقال از طریق این کدک بسیار بالاتر است. بدین ترتیب با انرژی کمتر می توان مصرف عمر باتری ها را در هدفون های بیسیم کاهش داد.

از دیگر قابلیت های مربوط به این استاندارد Auracast است که به یک منبع اجازه می‌دهد تا به چندین دستگاه صوتی متصل شود. به عنوان مثال میتوان دو هدفون را به یک گوشی متصل کرد. با اتصال چندین ایرباد به تلویزیون در باشگاه های ورزشی می توان از این قابلیت نیز استفاده کر.د همچنین دستگاه های منبع محتوای صوتی امکان جستجو در شبکه وای فای را نیز پیدا خواهند کرد.

طبق اعلام رسمی Bluetooth SIG حتی دستگاه های موجود در بازار نیز در صورت بروز رسانی می توانند به استاندارد LE Audio دسترسی پیدا کنند. LE Audio در نسخه بتای اندروید ۱۳ عرضه می شود و برای استفاده از آن نیز باید دستگاه های جدیدی تهیه کرد.