ابداع حسگر جدیدی که مانند خالکوبی زیر پوست قرار میگیرد

ابداع حسگر جدیدی که مانند خالکوبی زیر پوست قرار میگیرد

محققان حسگر جدیدی برای اندازه گیری میزان اکسیژن خون ابداع کرده‌اند که می‌تواند با روش‌هایی مانند خالکوبی زیر پوست قرار بگیرد.

به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، در برخی بیماری ها همانند کووید۱۹ اندازه گیری سطح اکسیژن خون می تواند بسیار موثر باشد. به همین دلیل حسگر جدید پژوهشگران آمریکایی نیز برای نظارت بر سطح اکسیژن خون زیر پوست قرار می گیرد.

حسگر جدید همانند یک لایه نازک پوست است که اندازه آن از یک سکه نیز کوچکتر بوده و برای قراگیری آن در زیر لایه های بالایی پوست می توان از فرآیندی مانند خالکوبی به واسطه جراحی استفاده کرد. این لایه ژل نفوذ ناپذیری از فیبروئین ساخته شده است. این ماده نوعی پروتئین است که از ابریشم حاصل می شود. علت استفاده از این پروتئین نیز خاصیت زیست تخریب پذیری و زیست سازگاری آن است. همچنین مواد شیمیایی در صورت ترکیب با این پروتئین خواص خود را از دست نخواهند داد. از اضافه شدن این ماده ترکیب حساسی ایجاد می شود که در صورت قرارگیری در برابر نور مادون قرمز درخششی از خود ایجاد میکند. این درخشش نشان دهنده سطح اکسیژن خون است. این حسگر می تواند بعد مدت چند هفته تا یک سال در بدن انسان حل شود.