آریان ۵ ماموریت ارسال دو ماهواره به مدار زمین را با موفقیت به پایان رساند

آریان ۵ ماموریت ارسال دو ماهواره به مدار زمین را با موفقیت به پایان رساند

موشک آریان ۵ توانست در ماموریت جدید خود دو ماهواره ارتباطی را به مدار زمین پرتاب کند.

به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، موشک آریان ۵ متعلق به شرکت اروپایی آریان اسپیس پرتاب ماهواره های ارتباطی را از پایگاه فضایی گویان انجام داد. این موشک پیش از این وظیفه پرتاب تلسکوپ فضایی جیمز وب را نیز بر عهده داشته است. ماموریت جدید آن نیز ارسال دو ماهواره ارتباطی به مدار زمین بوده است.

به گفته نماینده آریان اسپیس هر دو ماهواره ارتباطی حدود ۴۰ دقیقه پس از بلند شدن و طبق برنامه ریزی های انجام شده در مدار قرار گرفتند. یکی از این ماهواره ها به نام MEASAT-3d مربوط به شرکت مخابراتی مالزیایی میاست MEASAT بوده است. به گفته آریان اسپیس این ماهواره قرار است در مناطقی با شبکه زمینی محدود یا بدون شبکه در مالزی باعث افزایش سرعت پهنای باند شود.

ماهواره دوم به نام GSAT-24 به سازمان نیوز اسپیس ایندیا لیمیتد تعلق داشته است. آریان اسپیس در مورد این ماهواره نیز می گوید: قرار است ماهواره ارسالی خدماتی مانند تلویزیونی، مخابراتی، پخش رادیو و تلویزیون و همچنین برخی از خدمات مربوط به نیازهای مشتریان هندی را با کیفیت بالاتر برآورده کند. سازندگان این دو ماهواره نیز به ترتیب شرکت های ایرباس دیفنس اند اسپیس و همچنین سازمان پژوهشهای فضایی هند بودند. دو محموله مربوط به موشک آریان ۵ در مجموع 10863 کیلوگرم وزن داشتند.

با توجه به اینکه آریان ۵ برخلاف موشک فالکون 9 یک موشک یکبار مصرف به شمار می‌رود بنابراین در روز پرتاب هیچ موشکی برای فرود و تماشا وجود نداشته است. آریان اسپیس تاکنون دو ماموریت در سال جاری انجام داده است. ماموریت قبلی در فوریه و پرتاب ۳۴ ماهواره اینترنتی شرکت وان وب با موشک سایوز ساخت روسیه از پایگاه فضایی بایکونور بوده است.